W co się ubrać na komunię?

Więc zostałeś zaproszony na pierwszą komunię. Dokąd się wybierasz? Pierwsza komunia to święta i poważna ceremonia, ale jest to także szczególna uroczystość! Wystarczy kilka wskazówek, jak się przygotować i czego się spodziewać. Czytaj dalej, aby zapoznać się z naszym szczegółowym, ale możliwie najprostszym przewodnikiem.

http://cdn.beau-coup.com/content-images/150019/150019-0.jpg

Czym w ogóle jest pierwsza komunia?

Pierwsza Komunia jest rytuałem przejścia, znanym również jako sakrament Najświętszej Eucharystii i jest celebracją decyzji dziecka o podążaniu za nauką Kościoła katolickiego. Będzie jadł Chleb Życia (lub „hostię” – okrągły biały opłatek z pszenicy) i pił wino z Kielicha Życia. Zazwyczaj nabożeństwo będzie częścią zwykłej niedzielnej mszy św., ale może obejmować procesję pierwszych komunii lub zgromadzenie się przed uczestnictwem w Eucharystii.

Krótkie tło:

Według Biblii ostatni posiłek Jezusa z uczniami miał miejsce podczas obchodów Paschy. Dając im chleb, Jezus powiedział: „Bierzcie, jedzcie; To jest moje ciało.” Następnie, ofiarując wino ze wspólnego kielicha, powiedział im: „Pijcie z niego wszyscy; bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. ” Dzisiaj wierzący obchodzą Wieczerzę Pańską jako symbol oczyszczenia, konsekracji i komunii. Te elementy chleba i wina, wraz z komunikacją między Bogiem a Jego wyznawcami, stanowiły podstawę ceremonii.

Proszę pamiętać, że chociaż odwiedzający są mile widziani we wspólnocie z wierzącymi, większość kościołów prosi, aby tylko wierni brali udział w Komunii Świętej. Dzieje się tak, ponieważ przyjmowanie Wieczerzy Pańskiej jest uważane za świadomy akt, który wymaga wiary. Aby dowiedzieć się więcej na temat przebiegu mszy katolickiej, przeczytaj koniec tego przewodnika.

W co się ubrać?

Dzieci uczestniczące w Pierwszej Komunii będą odpowiednio ubrane. Dla dziewczynek oznacza to białe buty z zakrytymi palcami i skromną białą sukienkę z rękawami. Biała sukienka symbolizuje czystość i zazwyczaj sukienka może być tak ozdobna lub prosta, jak chce dziewczynka. Dziewczęta mogą również wybrać białe pończochy lub podkolanówki i biały welon, opaskę na głowę, spinkę, kwiatową koronę lub małą tiarę we włosach. Chłopcy zazwyczaj noszą ciemny garnitur, ciemne buty wyjściowe, ciemny jednolity krawat i białą opaskę na lewym ramieniu.

Uczestnicząc w pierwszej komunii, pamiętaj, że będziesz w kościele. Dlatego powinieneś nosić strój, który jest „odpowiedni dla kościoła”. Myśl skromnie.

Nosić: koszule z kołnierzykiem, koszule zapinane na guziki, krawaty, spodnie wyjściowe, eleganckie buty lub mokasyny są odpowiednie dla mężczyzn i młodych chłopców. Spódnice / sukienki do kolan lub poniżej, bluzki z rękawami. spodnie wizytowe i eleganckie buty z zakrytymi palcami są odpowiednie dla kobiet i młodych dziewcząt.

Nie nosić: topów bez ramiączek lub z cienkimi ramiączkami, topów o niskim kroju, t-shirtów, dżinsów, szortów lub krótkich spódniczek, klapek lub tenisówek. Kobiety powinny być również świadome tego, ile noszą makijażu. Młode dziewczyny nie powinny nosić makijażu.

Przewodnik po prezentach

Jest zwyczajem wręczanie dzieciom znaczących prezentów, takich jak biblie i biżuteria religijna podczas ich Pierwszej Komunii. Poniżej przedstawiamy kilka naszych ulubionych pomysłów na prezenty z okazji Pierwszej Komunii Świętej.

Niekatolicy mogą uznać za bardziej odpowiednie i wygodne dawanie dziecku pieniędzy. Bliscy członkowie rodziny mogą również przekazać dziecku pieniądze jako dodatek lub zamiast prezentu religijnego. Najlepszym sposobem na wręczenie pieniędzy w prezencie jest skorzystanie z kartki. Zazwyczaj odpowiednie są kwoty od 20 do 200 USD. Jeśli nie podoba ci się dawanie pieniędzy, dobrym wyborem będzie mały upominek, taki jak pluszowe zwierzę lub ramka na zdjęcie.

Tradycyjne katolickie postępowanie liturgiczne

 • Woda święcona – wspólnota zanurza palce w wodzie święconej, która przypomina błogosławieństwo, aby pamiętać, że przed przyjęciem Jezusa nasze dusze powinny zostać oczyszczone z grzechów.
 • Akt pokuty – powitanie podczas mszy św., podczas którego wspólnota prosi Boga o przebaczenie naszych grzechów. Znany również jako Spowiedź lub Rozgrzeszenie.
 • Gloria – radosna odpowiedź na przebaczenie otrzymane w akcie pokuty. Nazywa się ją również „Hymnem Anielskim”, ponieważ rozpoczyna się pieśnią aniołów, którą usłyszano przy narodzinach Jezusa Chrystusa.
 • Czytania – zbiór czytań zaczerpniętych z Biblii. 
 • Wspólnota śpiewa psalm responsoryjny, a po nim Alleluja.
 • Liturgia słowa – kapłan będzie głosił Ewangelię z Księgi Ewangelii.
 • Homilia – kapłan wyjaśni głoszone wersety.
 • Wyznanie wiary – każdy wypowie Wyznanie wiary, które stanowi główne przekonania chrześcijan katolickich.
 • Liturgia Eucharystyczna – druga część mszy, która rozpoczyna się od przygotowania ołtarza i darów. Wtedy kapłan przygotowuje ołtarz i przyjmuje od wspólnoty dary w postaci chleba i wina. Podczas przygotowań kapłan rozpocznie Modlitwę eucharystyczną, podczas której wspólnota odmówi lub zaśpiewa Święty, Święty, Święty.
 • Konsekracja – toast lub hołd, w którym wspólnota uznaje, że chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Jezusa.
 • Aklamacja – ważna modlitwa zbiorowa, w której wspólnota wyraża serce swojej wiary.
 • Obrzęd Komunii – wspólnota odmawia lub śpiewa Modlitwę Pańską.
 • Znak pokoju – wspólnota wyraża Jezusowi, że chcą się kochać tak, jak On umiłował swój lud.
 • Baranek Boży – ostatni krok, w którym wspólnota zaprasza Jezusa, aby nas uświęcił, mówiąc lub śpiewając: „Panie, nie jestem godzien Cię przyjąć, ale tylko powiedz słowo, a będę uzdrowiony”. (Wspólnota ma teraz przywilej prawdziwego przyjęcia Jezusa w Eucharystii, Ciała i Krwi Jezusa).
 • Podczas przyjęcia Jezusa w Komunii wspólnota będzie śpiewać pieśni, po których nastąpi chwila ciszy.
 • Obrzęd zakończenia – kapłan odmówi modlitwę i pobłogosławi.
 • Zwolnienie – ksiądz zaprosi wszystkich do pójścia w pokoju.

Rodzina dziecka może zdecydować się na zorganizowanie uroczystości w domu po ceremonii. W zależności od preferencji rodziny może to być małe spotkanie lub większa, bardziej skomplikowana uroczystość z przysługami i dekoracjami.