Mata grzewcza pod płytki

Prostota budowy przy równoczesnej skuteczności działania to ogromna zaleta mat grzewczych. Często montuje się je pod płytkami, co nie jest skomplikowane, ale wymaga pewnej znajomości tematu. Jak prawidłowo to przeprowadzić?

Ułożenie maty grzewczej pod płytkami

Montaż maty obejmuje kilka etapów, a kolejne warstwy (od samego dołu) to:

  • posadzka/wylewka betonowa,
  • klej elastyczny do glazury,
  • izolacja termiczna (opcjonalnie),
  • mata grzewcza,
  • czujnik temperatury podłogi,
  • klej elastyczny do glazury,
  • płytki.

Czujnik temperatury umieszczony między kablami grzejnymi maty stanowi część wyposażenia termostatu odpowiedzialnego za kontrolę i sterowanie temperaturą podłogi. Znajduje się on w ochronnym peszlu poprowadzonym równolegle do przewodów grzejnych. Mata grzewcza Heat Decor nadaje się pod płytki ceramiczne, gresowe oraz kamienne. Wszystkie rodzaje płytek posiadają wysoki współczynniki przewodności cieplnej.

Jak przygotować montaż maty grzewczej pod płytkami?

Płytki świetnie sprawdzają się w takich pomieszczeniach jak łazienka, toaleta, kuchnia, czy korytarz. Uzyskanie tam efektu ciepłej podłogi może Ci zapewnić mata grzewcza. Jest to rozwiązanie o dużej wytrzymałości. Mata grzewcza pod płytki marki Heat Decor wykonana jest z najlepszej jakości materiałów i charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz punktowe przegrzania. Cienka mata nie podnosi też znacząco poziomu podłogi.

Instalację mat przeprowadzamy bezpośrednio na wylewce betonowej lub izolacji termicznej z gotowych płyt XPS powlekanych klejem. Siatka z włókna szklanego, na której znajdują się przewody grzewcze, jest samoprzylepna, co ułatwia jej przymocowanie do podłoża. Siatkę można rozciąć, co pozwala na układanie maty w wybranym kierunku.

Klej do płytek na ogrzewanie podłogowe

Duże znaczenie ma też zastosowanie odpowiedniego kleju. Zarówno do mat, jak i płytek wskazane jest używanie kleju pełnoelastycznego przeznaczonego do ogrzewania. Wynika to z faktu, że pod wpływem ciepła płytki „pracują”. Elastyczność kleju zapobiega więc jego kruszeniu i odklejaniu się płytek. Dobrym rozwiązaniem są kleje cementowe do płytek klasy C2S1, które (co również ważne) są też odkształcalne.

Klej trzeba nanieść na podłoże i płytkę, dzięki czemu w pełni pokryje on przestrzenie pomiędzy płytką a podkładem. Pozostawienie pustych miejsc mogłoby spowodować ich zapełnienie się wodą lub powietrzem. Miałoby to negatywny wpływ na funkcjonowanie ogrzewania. Należy też zachować tę samą grubość warstwy kleju na całej powierzchni. Alternatywnym sposobem jest zatopienie maty grzewczej w wylewce cienkowarstwowej, która wypełni całą pustą przestrzeń dookoła kabli grzejnych.

Klej przy użyciu pacy nanosimy tak, aby dokładnie okleić przewody grzewcze. Pace metalowe mogą uszkodzić izolację przewodu dlatego lepiej stosować takie wykonane z tworzyw sztucznych. Następnie matę pozostawiamy na 24 godziny, aż całość wyschnie. Po tym czasie warto ponownie sprawdzić jej rezystancję.

Maty grzewcze montuje się na całej powierzchni pomieszczenia oprócz miejsc przeznaczonych na zabudowę stałą umieszczoną bezpośrednio na podłodze. Zapewni to właściwy komfort cieplny. Stosując maty Heat Decor uzyskasz bezawaryjny i bezpieczny system grzewczy. Sprawdź naszą ofertę!