serwer dedykowany

Kto potrzebuje serwera dedykowanego?

Duża moc obliczeniowa, nieograniczona niemal konfiguracja i ściśle dopasowane do potrzeb zasoby to cechy charakterystyczne dla serwerów dedykowanych. Kto potrzebuje takiego rozwiązania?

Coraz więcej firm sięga po serwery dedykowane i nie ma w tym wcale przypadku. Biznes przenosi się coraz bardziej do internetu, a przedsiębiorstwa nasilają transformację cyfrową. Wszystko to sprawia, że potrzebne są niezawodne i efektywne rozwiązania. Serwer dedykowany jest idealny w takiej sytuacji.

Czym są serwery dedykowane?

Zacznijmy jednak od tego, żeby wyjaśnić, czym są serwery dedykowane. O ile w przypadku hostingu współdzielonego czy nawet serwera VPS zasoby maszyny są dzielone między wielu użytkowników, o tyle w przypadku serwera dedykowanego wszystko przypada jednemu użytkownikowi. Taki serwer to oddzielna maszyna, która cała jest do dyspozycji wynajmującego ją podmiotu. Nie tylko cała przestrzeń dyskowa jest wykorzystywana przez jednego użytkownika, ale i wszystkie zasoby. Użytkownik decyduje o wszystkim i ma pełną swobodę w konfiguracji.

serwer dedykowany

Dla kogo serwer dedykowany?

Kto powinien się zainteresować przejściem na serwer dedykowany? To idealne rozwiązania na przykład dla dużych projektów internetowych jak serwisy społecznościowe, radio online, telewizja internetowa. Serwer dedykowany będzie również idealny w przypadku dużych sklepów internetowych i portali informacyjnych. Z takiego rozwiązania korzystają również często firmy produkujące oprogramowanie. W rzeczywistości jednak serwer dedykowany sprawdzi się doskonale wszędzie tam, gdzie wymagana jest niezawodność, wysoki stopień bezpieczeństwa i skalowalność (możliwość szybkiego dostosowania zasobów do aktualnej sytuacji , jak np. sezonowe wyprzedaże w przypadku e-sklepów, czy odbywające się widowiska sportowe, napędzające ruch dla portali informacyjnych).

Wybieramy serwer dedykowany

Wybór serwera dedykowanego nie powinien być dziełem przypadku. To musi być przemyślana decyzja. Na początek należy się zastanowić, jakich parametrów potrzebuje nasz projekt internetowy. Cena nie powinna być wyznacznikiem. Serwer musi odpowiadać potrzebom uruchamianego serwisu www czy usługi online. Należy dokładnie przemyśleć takie kwestie jak szybkość procesora, liczba jego rdzeni, wielkość pamięci RAM. Do tego dochodzi kwestia potrzebnego oprogramowania. Przyda się także dobre wsparcie techniczne, gdy serwer znajduje się w serwerowni dostawcy hostingu.

Serwery dedykowane to najwyższa klasa rozwiązań hostingowych. Dzięki nim nawet największe projekty internetowe mogą działać płynnie i bez awarii. Z takiego serwera będziemy mieli najwięcej pożytku wtedy, gdy dobierzemy jego parametry do potrzeb naszej witryny internetowej.