Jak obronić się przed kleszczami? Poznaj domowe sposoby

Kleszcze są niebezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla zwierząt. Można się przed nimi jednak skutecznie obronić. Warto sprawdzić, jakie domowe sposoby mogą ci w tym pomóc. 

Niebezpieczne kleszcze

Kleszcze tylko wydają się niepozornymi pasożytami. Zarówno dla człowieka, jak i dla zwierząt mogą się okazać bardzo niebezpieczne. Przede wszystkim są one nosicielami niebezpiecznych chorób. Borelioza, o której mówi się obecnie tak dużo, to jedynie jedna z nich, Nie bez powodu wielu lekarzy zaleca uważność podczas rodzinnych spacerów w parku czy wycieczek po lesie. Po powrocie z takiej eskapady zawsze warto dokładnie obejrzeć ciało i upewnić się, że nie ma na nim pasożyta. Im później się go zlokalizuje, tym większe niebezpieczeństwo może on stanowić dla zdrowia człowieka. Warto jednak przede wszystkim spróbować uniknąć ukąszenia.

Jak uniknąć ataku kleszcza?

Kleszcze to niewielkie pasożyty, często więc trudno zauważyć ich obecność na ciele podczas wędrówki po lesie. Trudno także uniknąć ich ataku, szczególnie w okresie późnej wiosny i lata. Przed ugryzieniem można się jednak obronić. Wystarczy skutecznie zniechęcić tego niebezpiecznego pajęczaka do kontaktu z naszym ciałem. Jak to zrobić? Warto wypróbować domowe sposoby na kleszcze. Warto wypróbować w tym celu kilka prostych, domowych sposobów. Dodatkowo, warto wybrać odpowiednią porę na spacer. Kleszcze najbardziej aktywne są rano oraz późnym popołudniem. Najlepszą porą na spacer okazuje się więc południe. Warto chodzić wyznaczonymi ścieżkami, a nie obrzeżami, unikać mocno zarośniętego terenu, traw i krzaków.

Domowe sposoby na kleszcze

Istnieją sposoby, które pozwalają skutecznie zniechęcić kleszcze do atakowania naszej skóry. Jednym z najbardziej sprawdzonych jest stosowanie olejków eterycznych. Nie każdy jednak okaże się w tym przypadku skuteczny, natomiast są takie, których zapachu kleszcze nie znoszą. Należą do nich:

 • olejek goździkowy,
 • z drzewa herbacianego,
 • olejek tymiankowy,
 • olejek szałwiowy,
 • z trawy cytrynowej,
 • ze słodkich migdałów,
 • z mięty pieprzowej.

Taki olejek na kleszcze trzeba rozcieńczyć w oleju roślinnym (5 kropli olejku na 50 ml oleju). I nałożyć na skórę przed wyjściem do lasu lub na łąkę. Przy olejku z drzewa herbacianego możesz pominąć etap rozcieńczania i nałożyć go bezpośrednio na skórę.

Podobnie działają niektóre zioła, na przykład:

 • suszona lawenda odstrasza kleszcze, pchły i muszki,
 • szałwia ma gorzkawy posmak, który również działa odstraszająco na pasożyty,
 • mięta pieprzowa,
 • tymianek – odstrasza każde owady,
 • geranium – imituje zapach róży, który jest nieznośny dla kleszczy.

Ciekawym sposobem jest także zastosowanie niektórych maści rozgrzewających. Szczególnie skuteczne okazują się te, które zawierają w swoim składzie olejek eukaliptusowy (tego zapachu także nie znoszą kleszcze), rozmarynowy, kamforę czy balsam peruwiański. Składniki te skutecznie zniechęcają kleszcze do ataku na ciało.