donice-miejskie

Jak estetycznie urozmaicić przestrzeń miejską?

Przestrzeń miejska niejednokrotnie wymaga odrobiny zieleni. Parki, skwery czy niewielkie drzewka, sadzone często na specjalnie wydzielonej przestrzeni chodnika to doskonałe urozmaicenie, sprawiające, że miasto wydaje się ładniejsze. Ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym na umieszczenie odrobiny natury niemalże w każdym miejscu są donice miejskie. Jakie najczęściej są oferowane przez producentów?

Jakie są rodzaje donic miejskich?

Donice miejskie są produkowane z różnych materiałów i w różnych kształtach. Obecnie najczęściej proponowane są donice betonowe. Materiał ten cechuje się niezwykłą wytrzymałością, odpornością na różnego rodzaju warunki atmosferyczne oraz długowiecznością. Z tego powodu jest też chętnie wybierany. Beton wpasowuje się także estetycznie w infrastrukturę miast. Bardzo istotne jest także to, że donice miejskie wykonane właśnie z betonu są praktycznie niemożliwe do ukradnięcia – jest to istotne ze względu na fakt, iż znajdują się w przestrzeni publicznej, najczęściej niestrzeżonej. 

Poza opcjami betonowymi można spotkać się z następującymi rodzajami donic miejskich:

  • Drewniane donice miejskie,
  • Stalowe donice miejskie,
  • Donice wykonane z połączenia różnych materiałów, na przykład drewna i stali.

Donice miejskie oferowane są w różnych kształtach. Popularne są donice prostokątne i kwadratowe. Często spotkać się można także z okrągłymi modelami oraz takimi w kształcie walca. Ponadto spotkać się można z różnymi wariacjami kolorystycznymi. Duża ilość dostępnych kształtów i barw pozwala na wybór modelu, który najlepiej będzie komponował się ze stylem przestrzeni, w jakiej się znajdzie.

Czy warto postawić na donice miejskie?

Człowiek jest istotą, która ceni sobie piękno. Z tego powodu umieszczenie donic z odpowiednio dobranymi roślinami może być dla mieszkańców miast niezwykle istotne. Tego rodzaju drobne upiększenia mogą diametralnie zmieniać nastrój przechodniów oraz charakter całej miejscowości. Donice pozwalają w przestrzeni, zawładniętej przez człowieka umieścić odrobinę natury. Sprawia to, że miasto nabiera barw, staje się ładniejsze i bardziej swojskie. Ponadto donice miejskie niosą za sobą istotną wartość ekologiczną. Rośliny wspomagają produkcję tlenu, a zielony kolor uspokaja. Są to kwestie niezwykle istotne w miejscach, w których kontakt człowieka z naturą został znacznie ograniczony.