Jak ćwiczyć i nie schudnąć?

Ćwiczenia nie zawsze polegają na utracie wagi. Jeśli celem jest uzyskanie formy bez utraty wagi, ważne jest, aby wiedzieć, jakich zasad ćwiczeń i diety należy przestrzegać. Według American Council on Exercise programy ćwiczeń budujących mięśnie z odpowiednim spożyciem białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów mogą prowadzić do przyrostu masy mięśniowej i spalania tłuszczu bez znaczącej utraty wagi.

Ćwiczenia mające na celu utrzymanie aktualnej wagi wymagają programu, który koncentruje się bardziej na budowaniu mięśni, a mniej na spalaniu zbędnych kalorii. Programy ćwiczeń, które działają na tego typu cele, obejmują trening siłowy i budowanie masy. Mniej powtórzeń w zestawie – zwykle od sześciu do ośmiu – zwiększy siłę i zbuduje mięśnie bez spalania większej ilości kalorii, niż potrzebujesz. Trening intensywniejszy i rzadszy to również dobra strategia na uzyskanie formy bez utraty wagi, ponieważ będziesz częściej odpoczywać.

Cardio

Cardio powinno być ograniczone do minimum, aby zachować kalorie, które Twoje mięśnie z pewnością zużyją podczas budowania beztłuszczowej masy. Zbyt dużo cardio przyspieszy utratę wagi. Trzymaj się krótszych i bardziej intensywnych sesji cardio, takich jak trening interwałowy lub ćwiczenia szybkości. Trening interwałowy pomoże spalić tłuszcz, ale także utrzymać beztłuszczową masę mięśniową.

Białko

Białko należy spożywać, aby wspomóc proces budowy mięśni podczas treningu. Jeśli spożycie białka jest niewystarczające w trakcie programu, w końcu przestaniesz widzieć efekty. Brak białka utrudnia regenerację uszkodzeń mięśni powstałych podczas intensywnych ćwiczeń. Jeśli tak się stanie, możesz utrzymać tę samą wagę, ale w rezultacie może wzrosnąć procent tkanki tłuszczowej.