Góry Bialskie – najciekawsze szlaki, ciekawostki, informacje praktyczne

Góry Bialskie są przez wielu słusznie uznawane za najbardziej pierwotny, dziki i odludny obszar na terenie polskiej części Sudetów. Stąd pewnie wzięła się jego nieoficjalna nazwa „śląskich Bieszczadów”. Góry Bialskie to prawdziwa ostoja ciszy i spokoju wśród okoliczności przyrody niezmąconych wpływem człowieka.

Łagodne grzbiety Gór Bialskich są w większości porośnięte lasami. Z tego powodu najładniejsze widoki można podziwiać w większości w niezarośniętych dolinach – na czele z doliną Białej Lądeckiej i malutką wsią Bielice, której domostwa są rozrzucone po całej dolinie. Wyjątkiem jest….

Czernica

Czernica, która wznosi się nad wspomnianymi Bielicami. Ten szczyt też jest całkowicie zalesiony. Ratuje go wysoka, drewniane wieża widokowa. Roztacza się z niej piękna panorama na Góry Bialskie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika. A co najlepsze, trasa z Bielic na Czernicę jest krótka i raczej niewymagająca. Docierają tu nawet seniorzy i dzieci 😊

Rudawiec

Rudawiec wymieniam głównie z tego powodu, że został wybrany do Korony Gór Polski. Niesłusznie zresztą, bo wyższa jest zarówno Postawna, która jest zalesiona i nieciekawa, jak i Brusek, który oferuje widok na Masyw Śnieżnika i jest umiarkowanie ciekawy. A Rudawiec? Rudawiec to najnudniejszy chyba szczyt Korony Gór Polski. Nudny jest zarówno jego wierzchołek, jak i trasa na niego. Nie ma tu absolutnie niczego ciekawego.

No chyba, że jesteś fanatykiem flory lub historii. Tak się bowiem składa, że zbocza Rudawca porastają lasy chronione w ramach Rezerwatu Puszcza Śnieżnej Białki. Osobisty protektorat nad tym obszarem objęła jeszcze księżna holenderska Marianna Oriańska, do której należały okoliczne tereny. Księżna miałaby jakoby być oczarowana tutejszymi puszczami, które miała nazwać „rajem na Ziemii”.

Przełęcz Płoszczyna

Jest to przełęcz rozdzielająca Góry Bialskie od Masywu Śnieżnika. Prowadzi tędy droga łącząca polskie Stronie Śląskie z czeskim Starym Mestem. Droga pamięta czasy wspomnianej księżnej. I wciąż funkcjonuje – droga, nie księżna. Po czeskiej stronie przełęczy znajduje się prywatne schronisko górskie, słynąc z pysznego piwa.

Kimat

Góry Bialskie słynne są ze specyficznego klimatu znajdującego się w ich partiach szczytowych. Klimat wysokogórski ten występuje z reguły tylko w wyższych górach. Dlatego właśnie na szczytach i zacienionych żlebach śnieg występuje nierzadko aż do Maja.

Zainteresowany? Dokładniej Góry Bialskie przedstawiam w osobnym wpisie. Znajduje się tam wiele zdjęć, mapy, trasy, ciekawostki i wiele innych. Zapraszam: Góry Bialskie.