Dom z poddaszem użytkowym – idealna opcja dla większej rodziny

Domy z użytkowym poddaszem to opcja, która jest najczęściej wybierana przez polskie rodziny. Za rozwiązaniem tym przemawia duża przestrzeń użytkowa i jasny podział na strefę nocną oraz dzienną. Co ważne, takie domy są zazwyczaj połączone również z ogrodem, co pozwala stworzyć przytulną strefę relaksu.

Dla kogo dom z poddasze?

Z tego rozwiązania najczęściej korzystają większe rodziny. Podział przestrzenii na sypialnianą oraz dzienną sprawia, że każdy domownik może wykonywać swoje obowiązki lub spędzać czas wolny bez zakłócania spokoju innych. Żeby tak się stało, należy poświęcić trochę czasu na planowanie rozmieszczenia pomieszczeń.

Z domów z użytkowym poddaszem chętnie korzystają również właściciele niewielkich działek, których metraż uniemożliwia budowy dużego domu parterowego. W praktyce na mniejszej działce można zbudować dom o podobnej powierzchni użytkowej – znajdzie się więc miejsce na wszystkie zaplanowane pomieszczenia.

Większa powierzchnia i dwa osobne piętra to również rozwiązanie, na które decydują się rodziny wielopokoleniowe. W takim domu jest miejsce na wspólne spędzanie czasu (salon oraz kuchnia), a także miejsca o dużej prywatności. 

Strefa nocna i dzienna – podział pomieszczeń w domu z poddaszem

To największa zaleta domów jednorodzinnych z poddaszem. Jasny podział powierzchni użytkowej na strefę nocną (sypialną) oraz dzienną (użytkową) ułatwia codzienne funkcjonowania, a także zapewnia komfort. Każdy znajdzie miejsce tylko dla siebie, a jednocześnie jest również miejsce na wspólne chwile np. podczas gotowania posiłków lub w czasie oglądania telewizji.

Strefa nocna w domach z poddaszem jest zlokalizowana na piętrze. To tam znajdują się sypialnia domowników oraz łazienka (w przypadku większych domów). To miejsce, w którym najczęściej spędza się czas w godzinach nocnych.

Strefa dzienna znajduje się natomiast na parterze. Znajdują się w niej takie pomieszczenia jak łazienka, kuchnia, garderoba oraz salon, który stanowi najważniejszy punkt domu z poddaszem. Bardzo ważne jest również wyjście na taras lub prosto do ogrodu – najczęściej prowadzi ono właśnie przez salon.

Poddasze dopasowane do naszych potrzeb

Nie w każdym domu z poddaszem, piętro jest zarezerwowane na część sypialną. Jeśli nieruchomość zamieszkuje para lub mała rodzina w modelu 2+1, to poddasze można zaadaptować dużo bardziej kreatywnie.

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest stworzenie tam strefy do pracy i relaksu. Oznacza to, że znajdą się tam takie pomieszczenia jak: siłownia, domowe biuro oraz pokój zabaw dziecka. Można tam również znaleźć miejsce na niewielką biblioteczkę z wygodnym fotelem lub domowe kino z wielkim ekranem.

Podsumowanie

Dom z poddaszem użytkowym to doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Z tego typu domu jednorodzinnego powinny skorzystać również osoby, które mają działkę o niewielkiej powierzchni użytkowej. Budowa domu z poddaszem zapewni im miejsce na wszystkie niezbędne pomieszczenie bez konieczności kupna większej działki.