dietetyka-wiedza-o-odzywianiu

Dietetyka, czyli wiedza o odżywianiu

„Jesteś tym, co jesz” – to znane powiedzenie ma w sobie wiele racji. Udowadnia to dziedzina zwana dietetyką. 

Czym zajmuje się dietetyka?

Dietetyka jest gałęzią nauk medycznych, która skupia się na procesie odżywiania się człowieka, w szczególności zaś zasad, na których powinno ono się opierać. Wysiłek dietetyków sprowadza się właśnie do opracowania reguł zdrowego żywienia. Chodzi przede wszystkim o jego zracjonalizowanie i zbilansowanie.  Tym, co odróżnia dietetykę od technologii żywności, jest to, że ta pierwsza przynależy do medycyny, zatem bada również wpływ odżywiania na powstawanie stanów chorobowych oraz na proces leczenia, a także późniejszej regeneracji osłabionego organizmu. Nie można też zapominać o tak ważnym zadaniu dietetyki, jak profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom wynikającym z niewłaściwego odżywiania. W dietetycznej profilaktyce kluczowe jest edukowanie społeczeństwa i zachęcanie do odpowiednich zachowań w zakresie żywienia. 

Dlaczego odpowiednia dieta jest tak ważna

Dietetyka we współczesnym świecie odgrywa coraz większą rolę. Wiąże się to między innymi ze wzrastającym tempem życia, które wpływa bardzo negatywnie na nasze nawyki żywieniowe. Dotyczą one zarówno sposobu przyjmowania posiłków (w pośpiechu), jak i ich rodzaju (wysokokaloryczne, przetworzone, z dużą ilością cukru itd.). To właśnie złe odżywianie się jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych jak na przykład otyłość czy miażdżyca. Właściwie każde poważniejsze schorzenie można powiązać mniej lub bardziej bezpośrednio z naszą dietą. Na każdym etapie życia odpowiednia dieta jest równie ważna. Właściwy rozwój dzieci wiąże się z dostarczaniem im odpowiedniej ilości składników odżywczych. Co znaczy określenie „odpowiedniej”? Najprościej ujmując – nie za małej i nie za dużej. Nie mniej istotna jest ich jakość. Warto mieć na uwadze, że ukształtowane w młodości nawyki żywieniowe będą kontynuowane także później. Osoba dorosła, aby prawidłowo funkcjonować w życiu społecznym oraz zawodowym, również musi zadbać o swój jadłospis. Osoby w podeszłym wieku dzięki odpowiedniej diecie mogą spowolnić proces starzenia się, a także ograniczyć ryzyko np. chorób neurodegeneracyjnych.  

Kiedy udać się do dietetyka?

Do dietetyka warto udać się niezależnie od sytuacji. Ustalenie odpowiedniej diety zawsze okaże się korzystne. Dzięki temu można uniknąć przykrych okoliczności, kiedy do dietetyka będziemy musieli wybrać się z konieczności, kiedy pojawią się zaburzenia związane z niewłaściwym odżywianiem albo stany chorobowe powstałe w wyniku stosowania złej diety.