Dekoracje, które wprowadzą świąteczny klimat do każdego domu

Świątecznej reklamy, bożonarodzeniowe piosenki Mikołaj z reniferem – od tego w grudniu nie da się uciec i też nie warto. Okres okołoświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszystko staje się magiczne. Ulice miasta i miasteczek mienią się i świecą tysiącem barw, a kawiarnie i restauracje przybierają świąteczne barwy. Bożonarodzeniowy klimat czuć też w domach. Uwielbiamy je bowiem dekorować i przystrajać na święta. Jakie dekoracje w tym pomogą?

Girlandy – świeże i pachnące

Zapach choinki to jeden z najczęściej kojarzących się z Bożym Narodzeniem. I nic w tym dziwnego, w końcu drzewko jest jednym z najbardziej znanych symboli tych świąt. Piękny zapach do wnętrza wprowadzi jednak nie tylko ona, ale i świeże, pachnące girlandy. Można nimi udekorować gzyms kominka czy barierkę schodów. W mniejszych mieszkaniach girlandy powiesić można na regałach czy ułożyć na stole. Dla minimalistów idealnym rozwiązaniem będzie pozostawienie ich zielonych lub udekorować jedynie białymi/kolorowymi lampkami LED. Osoby lubujące się w barokowych ozdobach mogą zawiesić na nich drewniane dekoracje, suszone owoce, dzwoneczki czy małe bombki. Warto wspomnieć, że świąteczne girlandy wcale nie muszą mieć kształtu ciągnącego się węża. Do mniejszych mieszkań idealnym wyborem będą te w formie kuli, która zajmuje mniej miejsca.

Stroiki i wieńce – bez nich nie ma świąt

Najpopularniejsze świąteczne dekoracje to stroiki i wieńce. Znajdą one miejsce na komodach, stołach, regałach. Coraz częściej wieszamy je też (wzorem Skandynawów) na drzwiach lub na ścianie. Żywe lub sztuczne, zaplecione w warkocz, minimalistyczne lub bogato zdobione, w odcieniach bieli lub wręcz odwrotnie – kolorowe – na wybór nie można narzekać. Wieńce i stroiki różnią się też rozmiarami. Do niewielkich wnętrz warto wybierać te miniaturowe lub zdecydować się na powieszenie ich na ścianie/drzwiach. W większych domach stroikami można udekorować parapety czy gzyms kominka. Obok nich warto ustawić świąteczne figurki i zapachowe świece o woniach kojarzących się z tym szczególnym czasem. 

Lampki i latarenki

Boże Narodzenie to święta, które uwielbiają światło. Wprowadza ono przytulny i ciepły klimat do każdego wnętrza, a także do ogrodu czy na taras. Świąteczne dekoracje LED obowiązkowo muszą więc znaleźć się w każdym domu. Zdecydować można się na większe lampiony lub mniejsze latarenki. Ciekawym wyborem będą też wiszące sznury żarówek. Rozświetlą one domowe pomieszczenie. Lampami LED na sznurku można również udekorować choinkę czy to żywą, czy sztuczną.

Tekstylia w duchu świąt

Kiedy za oknem mróz i wiatr marzymy tylko o tym, aby schować się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty lub kakao. Rolę świątecznych dekoracji mogą więc pełnić tekstylia. Udekorować można nimi zarówno kuchnię, jak i salon czy sypialnie. W tym pierwszym pomieszczeniu świetnie sprawdzą się fartuchy w gwiazdki czy ściereczki w bożonarodzeniowe desenie. W sypialni świąteczny klimat wprowadzi pościel, narzuta na łóżko, pled, termofor, ozdobne poduszki. Część z tych tekstyliów świetnie sprawdzi się też w salonie.

Świąteczne dekoracje pozwolą stworzyć wyjątkowy klimat w domu czy mieszkaniu. Dzięki nim we wnętrzach pojawi się magiczna atmosfera, która skradnie serce każdego domownika. Co ważne, aby udekorować dom na święta, wcale nie trzeba kupować dużej ilości ozdób i wydawać dużych pieniędzy. Kilka prostych i ponadczasowych ozdób wystarczy, aby bożonarodzeniowa aura zapanowała we wnętrzach.