siłownia

Czy trening z obciążnikami jest skuteczny?

Warto podkręcić zwykłe ćwiczenia kondycyjne czy siłowe dodatkowym ciężarem w postaci hantli lub tradycyjnych gryfów, które wyraźnie przyspieszą efekty treningu, spalą więcej kalorii i wysmuklą całą sylwetkę. Poza tym będzie to dobre urozmaicenie poszczególnych serii. Rutyna i monotonia obniża bowiem efektywność ćwiczeń, sprawiając, że szybko się nudzą. Doskonałym pomysłem jest również obciążenie na nadgarstki i kostki. Dzięki temu wyraźnie zwiększy się wytrzymałość i siła mięśni.

Co warto wiedzieć o obciążnikach?

Dodatkowe obciążenie podczas treningu stosuje się w celu zmobilizowania całego ciała do jeszcze większego wysiłku. Znacząco przyspiesza to spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej i ładnie rzeźbi sylwetkę. Zwykłe ćwiczenia kondycyjne czy siłowe po pewnym czasie przestają być wystarczające, ponieważ organizm przyzwyczaja się do pewnego poziomu wysiłku fizycznego bardzo szybko. Dlatego wraz z doświadczeniem i sprawnością motoryczną, warto urozmaicać swój trening i zmusić ciało to jeszcze bardziej wytężonej pracy. Pomocne może okazać się dodatkowe obciążenie na nadgarstki i kostki, które przenosi sportowca na wyższy poziom trudności, a co za tym idzie – efektywności. Następuje turbo spalanie zbędnych kilogramów oraz skuteczne rzeźbienie poszczególnych partii mięśni.

Tego rodzaju obciążniki będą świetnym uzupełnieniem:

 • treningu cardio,
 • treningu siłowego,
 • treningu kondycyjnego,
 • ćwiczeń kulturystycznych,
 • ćwiczeń rehabilitacyjnych,
 • biegania,
 • pilatesu,
 • aerobiku,
 • zumby
 • sztuk walki, a nawet
 • nordic walkingu.

Dzięki większemu wysiłkowi następuje nie tylko szybsze spalanie kalorii i modelowanie ciała, ale również wzrasta wydolność całego organizmu, sprawność motoryczna, siła i wytrzymałość mięśni oraz gęstość kości. W ten sposób można zapobiec osteoporozie oraz infekcjom w sezonie grypowym.

Obciążenie na nadgarstki – dla kogo?

Odpowiednie obciążenie na nadgarstki i kostki należy dostosować do sprawności fizycznej sportowca. Aby zapobiec nieprzyjemnym urazom i kontuzjom, początkujący nie powinni stosować zbyt ciężkich akcesoriów. Ten rodzaj przyrządu posiada specjalne zapięcia, które umożliwiają samodzielne regulowanie długości i szerokości rzepów. W trakcie ćwiczeń nie mogą się one odpinać ani przemieszczać wzdłuż nogi lub ramienia. Ważne, aby podczas treningu móc zachować swobodę, prawidłową postawę oraz symetryczność ruchów. Wysoka jakość techniczna jest istotna również z punktu widzenia kondycji stawów i kręgosłupa. Warto więc zwrócić się o pomoc do profesjonalnego trenera personalnego lub fizjoterapeuty, którzy doradzą, jak prawidłowo wykonywać określone ćwiczenia. Obciążniki są doskonałym urozmaiceniem monotonnych programów treningowych, angażującym mięśnie całego ciała jeszcze bardziej. Na ich korzyść przemawia także przystępność cenowa oraz różnorodność wzorów, kolorów i ciężaru. Można je nabyć w każdym dobrym sklepie sportowym.