Co zrobić, gdy dziecko uderzy się w tył głowy?

Niewiele urazów jest bardziej przerażających niż uderzenie w głowę małego dziecka. Na szczęście większość urazów głowy w dzieciństwie wygląda gorzej niż w rzeczywistości, zapewnia lek. med. Elizabeth C. Powell, pediatra i rzecznik American Academy of Pediatrics.

„Urazowe uszkodzenia mózgu, takie jak wstrząsy mózgu, są rzadkie wśród małych dzieci” – mówi dr Powell. „Czaszka jest bardzo ochronna. Nawet jeśli jest pęknięta, o ile nie ma krwawienia pod spodem, na mózgu, nic nie trzeba z tym robić – czaszka naprawi się sama ”.

Biomechanika urazów głowy różni się w zależności od wieku – dodaje dr Powell. Zanim dzieci zaczną chodzić lub pływać, uraz głowy jest najprawdopodobniej wynikiem upadku z, powiedzmy, przewijaka. Maluch lub starsze dziecko z urazem głowy prawdopodobnie upadło, wpadło na coś lub zostało uderzone ciężkim przedmiotem – wyjaśnia. Niezależnie od przyczyny urazu głowy, sposób, w jaki oceniasz, czy Twoje dziecko powinno iść do lekarza, czy iść na pogotowie, jest taki sam.

„Po pierwsze, nie panikuj, jeśli zobaczysz dużo krwi” – mówi dr Powell. „W skórze głowy znajduje się wiele naczyń krwionośnych, więc nawet niewielkie zadrapanie lub skaleczenie może spowodować powstanie przerażającej ilości krwi. To właściwie dobra rzecz, ponieważ oznacza to, że zewnętrzne urazy głowy łatwo się naprawiają ”. Jeśli po uderzeniu głowy Twoje dziecko wydaje się obficie krwawić, delikatnie wytrzyj krew czystym ręcznikiem, aby zobaczyć, co się dzieje. Jest szansa, że ​​rzeczywista rana będzie niewielka, ale jeśli brzegi skóry są rozchylone, poproś lekarza, aby zdecydował, czy konieczne są szwy.

Niezależnie od tego, czy uderzenie głowy powoduje krwawienie, czy nie, najważniejszą rzeczą do zrobienia w jego następstwie jest obserwowanie długoterminowych zmian w zachowaniu dziecka. „Po uderzeniu w głowę każde dziecko jest trochę „nieobecne”przez co najmniej piętnaście do trzydziestu minut” – wyjaśnia dr Powell. „Niektóre dzieci nie odzyskują energii przez godzinę. Ale jeśli dziecko nie wróci do siebie po godzinie, jeśli wydaje się trochę nieswoje, udaj się do lekarza”.

Na jakie rodzaje zmian w zachowaniu po uderzeniu w głowę powinien zwracać uwagę rodzic? „Dziecko będzie bardziej niespokojne niż zwykle lub bardziej senne. Może nie chcieć jeść”- wyjaśnia dr Powell. „Maluch lub starsze dziecko może wydawać się zdezorientowane, powiedzieć, że boli go głowa, chce dużo spać lub kilka razy wymiotuje”.

Oprócz zwracania uwagi na uciążliwe objawy, należy leczyć obrzęk i ból okładem z lodu, odpowiednią dla wieku dawką acetaminofenu i pozwolić dziecku odpocząć. Jeśli u Twojego dziecka pojawi się „gęsie jajo” – owalny guz – nie przejmuj się tym. „To tylko obrzęk skóry głowy spowodowany urazem skóry i pękniętymi naczyniami krwionośnymi” – wyjaśnia dr Powell. Jego zniknięcie może chwilę potrwać, ale nie ma się czym martwić.

„Najważniejszą rzeczą, jaką rodzice powinni zrobić, gdy dziecko uderzy się w głowę, jest zaufanie do swojego instynktu” – dodaje dr Powell. „Ogólnie rzecz biorąc, rodzice instynktownie potrafią stwierdzić, czy dziecko ma małe obrażenie, czy coś poważniejszego. Ale nie ma nic złego w zachowaniu nadmiernej ostrożności: jeśli nie jesteś pewien, udaj się do lekarza ”.